Yerba Mate puu kui võimsa taime ning sellest tehtava rituaalse, sõpru ühendava ning tõeliselt toimiva joogi avastasid enda jaoks kõigepealt lopsakates Lõuna-Ameerika vihmametsades elavad Guarani suguharu indiaanlased. Loomulikult olid nende kasutuses olevad jooginõud üleni naturaalsed, valmistatud käsitööna praktilistest kättesaadavatest vahenditest. Ümbritsev, elust pulbitsev rikkalik loodus pakkus selleks suurepärast inspiratsiooni ning suguharude kultuuri kuuluvad mustrid vääristasid iga eset viisil, mida anonüümne suures tehases valminud ese edasi anda ei suuda.
Kõlab ju loogiliselt, et mida enam oleme enda jaoks ükskõik, millise tegevuse või toidu-joogi lahti mõtestanud, seda enam saab see väärtust pakkuda.
Tee valmistusviisi valides lähtu ka enda elustiilist, ja kultuurist, esteetilisest maitsest ning organismi eripäradest, – tunneta, nuusuta, maitse ja naudi, ära pelga katsetamist ning eelkõige kingi endale aega!
Sest nii aeg tegelikult kaob hoopis, sest iga hetk tundub süvenedes palju pikem ning väärtuslikum : )
Traditsiooniline yerba mate tee valmistusviis on kuuma joogina. Organismile mõjub see kui sõbralikum alternatiiv kohvile, sest lisaks kofeiinile on mate tees kasulikke mikroaineid enamgi kui rohelises tees ja koos kofeiiniga ergastab ja toidab jook keha täiesti uudsel moel. Energia, jõud ja selge pea püsivad oluliselt kauem ning vähem on juhuslikke näljasööste, sest keha saab piraka ampsu oma igapäevasest mineraalide-vitamiinide-antioksüdantide vajadusest juba kätte.
Aseta bombilla ehk traditsiooniline metallist joogikõrs, mil ühes otsas sõel, et matepuru suhu ei satuks, jooginõusse. Mida tolmusemat matet juua armastad, seda väiksemate aukudega vali ka joogikõrs, et poleks muret kõrre ummistumisega. Lahti käiva kõrre puhul on seda lihtne puhastada kas käsitsi või väikese harjakesega. Mittelahtikäivat kõrt võib näiteks korra kuus või endale sobiva sagedusega puhastada äädikaveega.
Jooginõu võib olla valmistatud autentselt pudelkõrvitsast, aga ka hoopis klaasist, puust, metallist, savist, portselanist või ükskõik, millisest muust materjalist, – sel võib olla sang või lausa kaks sanga, sageli on see siiski sangadeta mugavalt peos hoitav suuruse osas varieeruv tops just jooja vajadustele vastavalt. Mate tee joomiseks sobib väga hästi ka kodune teetass või paksem klaas.
Kui joogianum valitud, täida see 1/3 – 2/3 ulatuses mate teega (esimestel katsetustel alusta näiteks 3-4 teelusikatäie matepuruga), vala mööda kõrt ettevaatlikult nõusse vesi temperatuuriga 75-85°C*, ära sega. Selliselt saad teha mate teest umbes 7 järjest mahedamat tõmmist.
Mitu tõmmist täpselt, sõltub mitmest asjaolust. Mida suurem maht topsist mate puruga täidetud on, seda enam annab see tõmmiseid. Kui matepuru mitte veega segamini segada (mida traditsiooniliselt on isegi tabu teha), ei vetti teepuru koheselt läbi ja teejook tekib nö purukihi alla. Iga tõmmisega vajub lehti järjest enam põhja ja lõpuks on pealmine kiht joogist vesi, misjärel saab ise otsustada, millise tõmmise juures muutuks tee juba liialt vesiseks.
Selline joogi valmistamise viis on hea just selleks, et ilma topsi puhastamata saab sellega mitmeid tõmmiseid tehes asju ajada, see saadab matejoojat läbi päeva, äratades esimeste kangemate tõmmistega energia hoogsalt käima ning hiljem läbi pehmemate teejookide energia taset hoides. Traditsioonilistes mate riikides minnaksegi topsiga kodust välja nõnda, et kuum vesi on termosega kaasas ja ei pea energia pärast muretsema.
Iga teetõmmis juuakse kenasti kuivaks, misjärel võib see mõnda aega seista, teed ei jäeta pikaks ajaks vee sisse „ligunema“, see muudab selle vesiseks ning vähendab oluliselt nauditavate tõmmiste hulka. Matejoojad on praktilised🙂
Kui kõrt ei ole käepärast, ei ole samas midagi katki, mate võib teha ka teesõelaga, teekannus, presskannus ja isegi väikeste ühekordsete teekotikeste abil, see oleneb isiklikust elustiilist.
Jahutavaks joogiks saab teha matest ka nö jääteed ehk tereré-d. Kus teetõmmisele lisatakse mahla, jääd ja näiteks sidruni- ja apelsini viilusid. Tsitruselised sobivad hästi lisandiks ka kuumale mate teele, sest tasakaalustavad hästi iseloomulikku mõrudust ning lisavad värskust ja särtsu!
Nagu heal lapsel on palju nimesid, saab ka heast teetaimest teha tervislikku jooki väga mitmel viisil või lisada pulbristatud mate matchat smuuti, toorpudru või muu toidu sisse vitamiinide ja tervisliku võimsa energia lisamiseks. Mõnel pool on levinud jääga jahutatud mate joogid piimaga, väga hästi sobib selleks mandlipiim. Mate teed võib lisada ka oma teeseene toidumenüüsse, et valmistada maitsvat ja ekstratervislikku kombuchat.
* Vee temperatuuri ei pea võimaluse puudumisel kraadi pealt jälgima, – kui käepärast on vaid keev vesi, võib mööda kõrt lasta topsi põhja pisut toasoojavett ning siis ettevaatlikult peale valada kuuma vett või lihtsalt lasta sel mõni minut jahtuda. Keev vesi kõrvetab tee aroomid lukku ja hävitab mitmed kasulikud vitamiinid. Kofeiin töötab kuuma joogiga efektiivsemalt, kuid ilma vitamiinideta on tal organismis teistsugune, vähem värskendav mõju, mis ka püsib vähem aega.